Transport przesyłek ponadgabarytowych bywa problematyczny, wymaga właściwego przygotowania i organizacji procesu zabezpieczenia oraz przewozu ładunku. Usługa może być zrealizowana tylko wtedy, gdy firma dysponuje odpowiednim zapleczem logistycznym. Czym są dłużyce i na czym polega specyfika transportu?
Termin dłużyce odnosi się do ponadgabarytowych materiałów, które znacznie przekraczają długość standardowego ładunku. Najczęściej są one dłuższe niż 200 cm. Z tego względu są one sporym wyzwaniem podczas organizacji procesu transportu i magazynowania.
Dłużyce to termin odnoszący się m.in. do transportu:
Każdy z wymienionych wariantów wymaga specjalistycznego i indywidualnego podejścia do kwestii organizacji załadunku, transportu, magazynowania i zabezpieczenia ładunków.
Ze względu na niestandardowe gabaryty przewożonego ładunku, do transportu wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt i pojazdy. Niezbędne będą np. naczepy niskopoziomowe, dzięki którym ładunek może zostać odpowiednio i stabilnie zabezpieczony na czas przewozu. Tego typu naczepy umożliwiają boczny załadunek i rozładunek. Podczas załadunku materiałów dłużycowych wykorzystywany jest często dodatkowy sprzęt, taki jak wózki boczne i manipulacyjne.
Dużym wyzwaniem jest również magazynowanie dłużyc. Planując proces, trzeba wziąć pod uwagę, że magazyn, w którym będą przechowywane, musi spełniać określone wymagania. Poza odpowiednim rozmiarem niezbędne będą specjalne regały wspornikowe, zapewniające towarom właściwą stabilność. Regały te przystosowane są do naprawdę dużego obciążenia, zapewniając bezpieczeństwo nie tylko transportowanemu ładunkowi, ale też osobom znajdującym się na hali magazynowej.
W przypadku towarów dłużycowych dobrze sprawdzą się regały wysięgnikowe, wyposażone w ruchome ramiona nośne lub platformy magazynowe z windami.
Transport ładunków dłużycowych wymaga od przewoźników odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia transportu, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Opracowane regulacje i normy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom znajdującym się w pobliżu, zarówno w czasie załadunku i transportu, jak i podczas magazynowania. Kluczową kwestią jest zapewnienie elementom odpowiedniej stabilności, aby uniknąć przypadkowego przemieszczenia. W przypadku transportu dłużyc drewna obowiązkiem przewoźnika jest zastosowanie naczep z metalowym szkieletem, wspierającym skuteczne zabezpieczenie towaru.